Tyršova 17, 517 41 Kostelec nad Orlicí +420 773 781 164 Úterý 14:00 - 16:00 (nebo dle dohody)

Akustická izolace stěny koncertního sálu ZUŠ

Hudba znějící z kostelecké ZUŠ rušila sousedy. Spor nadobro vyřešila akustická izolace. Základní umělecká škola F. I. Tůmy funguje v noblesní staré budově v samém centru Kostelce nad Orlicí už od začátku 50. let minulého století. Když proto vloni na podzim přišla stížnost na hluk ze strany jednoho z obyvatel sousedního domu, obrátilo se vedení školy na společnost ISOVER, Saint-Gobain, aby potíže s akustikou pomohla vyřešit. Ta se jí rozhodla pomoci a ve spolupráci se sesterskou divizí Rigips v koncertním sále instalovala akustickou předstěnu, která problém zcela vyřešila.

Zkušební a koncertní sál ZUŠ F. I. Tůmy v Kostelci nad Orlicí, který je na denní bázi využíván jak pro kolektivní výuku, tak pro koncerty a různá představení, sousedí s bytovým domem.
Od jeho obyvatel přišla vloni na podzim stížnost ohledně hlasitosti adresovaná místnímu městskému úřadu. „Proto jsme v listopadu loňského roku nechali provést nezávislé měření, které ukázalo, že zvuky vycházející z koncertního sálu ZUŠ skutečně přesahují zákonem stanovenou normu,” popisuje Lucie Bartáková, referentka majetkové správy při Městském úřadu Kostelec nad Orlicí.

Ze sálu vycházel zvuk o síle mírného deště
Odborné měření ukázalo, že když v budově školy probíhají zkoušky souborů, úroveň hluku v sousedním bytě dosahuje skoro 48 decibelů, při hře na klavír pak něco okolo 38 decibelů. Pro srovnání, padesátidecibelová hlasitost odpovídá mírnému dešti a čtyřicetidecibelová běžící chladničce. Norma pro hladinu hluku v denní době je přitom stanovena na 35 decibelů.
Ředitelka školy Mgr. Jana Polnická se proto spolu se zástupci městského úřadu rozhodla poradit s firmou ISOVER, která působí v nedalekých Častolovicích a zaměstnává mnoho místních lidí. „Nároky na akustiku v bydlení neustále rostou. To, co by lidem před deseti lety nevadilo, nyní již jejich standardům na akustickou pohodu neodpovídá. To může být důvodem, proč stížnost přišla až teď,“ vysvětluje Tomáš Pirkl z ISOVERU.

Firma se při řešení problému rozhodla spojit se sesterskou společností Rigips, jež se zaměřuje na sádrokartonové příčky, a navrhla rekonstrukci sálu realizovat jako sponzorský dar. „Spolu s kolegou z Rigipsu jsme šli místnost nejdříve obhlédnout, abychom zjistili, jak by ji šlo akusticky lépe izolovat. Tloušťku ani skladbu stěny bohužel nešlo určit, a tak jsme se rozhodli pro maximální eliminaci rizika,” říká Tomáš Pirkl. Samotnou rekonstrukci pak stihla realizační firma Vítězslav Šípek z nedalekého Rychnova nad Kněžnou provést během několika únorových dní, kdy měly děti z regionu jarní prázdniny, takže do výuky vůbec nezasáhla.

Hluk se snížil na polovinu
Řešení spočívalo v instalaci dvou předsazených stěn ze sádrokartonu. „Ke stávající zdi byla stavěcími třmeny připevněna první předsazená stěna, opláštěná modrými akustickými deskami Rigips. Do ní byla vložena minerální izolace ISOVER,“ popisuje Robert Hošek z Rigipsu.

Že se díky rekonstrukci akustická pohoda v sousedním bytě výrazně zlepšila, dokázalo druhé měření, které proběhlo letos v březnu. Oproti původním hodnotám tak slyší nyní místní obyvatelé při koncertní hře hluk dosahující pouhých čtyřiadvaceti decibelů. To je podle Tomáše Pirkla nad očekávání dobrý výsledek. „Těší nás, že jsme díky štědrosti regionálního zaměstnavatele problém vyřešili ke spokojenosti všech zúčastněných stran,” říká Lucie Bartáková z městského úřadu. „Škola tak může fungovat dál v běžném provozu a sousedé mají klid. Jsme moc rádi, protože pravidelné cvičení a následné vystupování je přece jen tím, co dělá z žáků mistry a je pro malé umělce nezbytné. Velkou radost mají i učitelé, protože mohou plně využívat každičký prostor, který tato historická budova nabízí,” uzavírá ředitelka ZUŠ.

Ing. Milada Staňková, ISOVER

IZOLACE SAL ORSIL 5

IZOLACE SAL ORSIL 2

IZOLACE SAL ORSIL 4

IZOLACE SAL ORSIL 1

IZOLACE SAL ORSIL 7

IZOLACE SAL ORSIL 6