Tyršova 17, 517 41 Kostelec nad Orlicí +420 773 781 164 Úterý 14:00 - 16:00 (nebo dle dohody)

Výlet výtvarného oboru do Divadla Drak

V říši loutek

V pátek 25.10. jsme se s výtvarným oborem ZUŠ F. I. Tůmy vypravili na vzdělávací a zážitkový výlet do Labyrintu Divadla Drak v Hradci Králové. Naším přáním bylo seznámit nejmladší žáky školy s prostředím loutkového divadla. OLYMPUS DIGITAL CAMERA.

Návštěva Draku začala prohlídkou tzv. labyrintu loutek, kde jsou v bludišti potemnělých uliček naaranžované v osvětlených vitrínách loutky z jednotlivých slavných inscenací divadla. Paní průvodkyně zde zadávala dětem zábavné úkoly, které je motivovaly k bližšímu zkoumání malých neživých herců a umožnily jim všimnout si i detailů, které by jim při zběžném prohlédnutí unikly.

vylet drak 20013 1

V následujícím animačním programu se děti dozvěděly, jak se rodí divadelní hra a které profese k jejímu vniku neodmyslitelně patří. Seznámily se s jednotlivými druhy loutek, s tím, jak se vyrábějí a jak se vodí. V „divadelní laboratoři“ pak mohly samy prožít proces tvorby divadelního představení, zkusit si např. profesi zvukaře, osvětlovače či režiséra a nazkoušet si a odehrát vlastní představení. Dále mohly na speciálním přístroji sestavit z jednotlivých částí oděvů vhodné kostýmy pro určitou divadelní hru nebo pomocí papírových kulis připravit vhodnou scénu.

vylet drak 20013 2

V druhé části programu nás čekala tvůrčí dílna, ve které jsem společně s herci divadla tvořili loutky zvané javajky. Jedná se o tzv. „spodové loutky“, které se vodí na tyčkách zespod. Děti si je samy namalovaly na karton s jednotlivými díly postavy, vystřihly a zkompletovaly pomocí spojovacích dílků do závěrečné podoby. Vznikly tak podobizny různých zvířat, klaunů, tanečnic, kostlivce apod.

vylet drak 20013 3

Na zpáteční cestě jsem se ještě zastavili v zábavním centru Tongo. Domů si malí výtvarníci odnášeli krásné loutky a věříme, že i stejně krásné vzpomínky.