Tyršova 17, 517 41 Kostelec nad Orlicí +420 773 781 164 Úterý 14:00 - 16:00 (nebo dle dohody)

Concertino Praga 2021

V sobotu 18. září 2021 jsem jel se spolužáky a učiteli z klavírního a smyčcového oddělení ZUŠ F. I. Tůmy do Rudolfina v Praze, kde se konalo finálové kolo v sólové hře soutěže CONCERTINO PRAGA, což je mezinárodní hudební soutěž pro mladé hudebníky.Do finálového kola postoupili čtyři nadaní soutěžící.

Program zahájila maďarská klavíristka Ildikó Rozsonits klavírním koncertem č. 1 g moll op. 25 od skladatele Felixe Mendelssohna Bartholdyho , ve kterém ji, stejně jako ostatní soutěžící, doprovázel symfonický orchestr Českého rozhlasu. Ten patří k nejvýznamnějším a nejstarším orchestrům v ČR. Poté ke klavíru zasedl Slovák Ryan Martin Bradshaw, který zahrál velice známý klavírní koncert č. 1 b moll op. 23 od Petra Iljiče Čajkovského. Jako třetí soutěžící vystupoval německý houslista Mark Anthony Lewin se skladbou d moll op. 47 od Jeana Sibelia. Koncert zakončil český rodák Jan Schulmeister klavírním koncertem č. 1 Des dur op. 10 od Sergeje Prokofjeva.
Každá soutěž musí mít i přes vynikající výkony vítěze i poražené. Proto jsme vyčkali až do úplného konce, ve kterém bylo vyhlášeno pořadí soutěžících. První místo a hlavní cenu získal Ryan Martin Bradshaw, kterému jsem mimo jiné fandil i já. Zpestřením pro nás jistě byla i možnost hlasovat a ovlivnit cenu publika, kterou získal Jan Schulmeister. Odpoledne strávené v Rudolfinu jsme si tedy velice užili a doufáme, že se podobných akcí budeme moci zúčastnit znovu. Zájezd se uskutečnil díky grantu města Kostelec nad Orlicí a Klubu rodičů při ZUŠ.
Ondřej Baše, žák klavírního oddělení

Concertino Praga 2021